Ošetření zubního kazu

Zubní kaz je onemocněním tvrdých tkání zubu, jehož projevem je poškození zubní skloviny a zuboviny. Pokud léčení zubního kazu odkládáte, můžete tím v důsledku o Váš zub zcela přijít.

Natallia Manachyna
Instruktáž - Jak vzniká zubní kaz v
podání MUDr. Natallia Manachyna

Zubní kaz vzniká především při nedostatku správně prováděné ústní hygieny a následné tvorby zubního plaku na povrchu zubů. Plak obsahuje velké množství bakterií, které sklovinu narušují a zeslabují její tvrdost. Této fázi se odborně říká demineralizace a projevuje se bílou skvrnou na zubu. V tomto okamžiku je možné kaz zastavit bez vrtačky a to důkladnou hygienou a fluoridovými přípravky.

Pokud není kaz včas odhalen pravidelnou preventivní prohlídkou, začne se rozšiřovat. Nejdříve do vrstev skloviny, pak do dentinu a dále až do nejhlubších vrstev, kde může dojít ke komplikacím, jakým je např. zánět zubní dřeně. Není-li tedy kaz zavčas odstraněn, proniká do dřeňové dutiny k zubní dřeni, laicky řečeno k „nervu“, kde způsobuje odumření zubní dřeně, a tím pádem i celého zubu.Řešením takové komplikace je kvalitní ošetření kořenových kanálků.

zubní výplňK včasnému odhalení zubního kazu lze využít několik možností. Mezi ty základní patří preventivní zubní prohlídka, kdy lékař pohledem a vyšetřením zubní sondou zjistí případné změny ve vzhledu zubu. Další a velice přesnou možností je zubní RTG. Bohužel sami, svými pocity (bolest), počínající kaz nedokážeme odhalit, protože právě v těchto stádiích vůbec nebolí. Tato fáze je proto nejlepším časem, kdy kaz vylečit, aby nezpůsobil velké ztráty na zubní tkáni. Bolestivost se projeví až tehdy, kdy se kaz rozšíří do blízkosti zubní dřeně. Zasažený zub je citlivý na tepelné podněty, různé typy jídla (často na sladké pokrmy) a my cítíme nepříjemné vjemy, jakými může být i zápach z úst.

Zubní kaz léčí zubní lékař pomocí zubní vrtačky. Nejprve odstraní veškerý kazivý dentin a upraví vzniklou kavitu (prostor, kde chybí zubní tkáň) do takového tvaru, aby následně zhotovená výplň (plomba) dobře držela, ochránila zub a zajistila co nejdokonalejší vzhled.

Výplňové materiály (plomby)

Klára Ennafaa
Odstranění zubního kazu - MUDr. et MDDr. Klára Ennafaa

V současné době existuje řada kvalitních výplňových materiálů, využívaných jako náhrada ztracených částí zubů.

Mají lepší mechanické a estetické vlastnosti, vypadají velmi přirozeně a na rozdíl od amalgámových plomb, neobsahují rtuť.

Fotokompozitní materiály

Pro výplně (plomby) se používají moderní fotokompozitní materiály, tzv. bílé plomby, které lze použít téměř u všech zubů. Jsou vysoce estetické a díky technice zhotovení tzv. „mnohovrstvení“, lze docílit takové barvy zubů, jež bude od vlastní k nerozeznání. Velmi často se používají ve frontálních úsecích chrupu, kde zaručují velmi kvalitní výsledky.

Keramické výplně-onlay

Keramické výplně představují špičku v záchovné stomatologii. Jsou velmi kvalitní a plní dokonale estetickou funkci. Keramická výplň je vysoce odolná a při správné péči má neomezenou životnost. Nevznikají na ni alergické reakce, nehrozí vznik sekundárního zubního kazu. Keramické výplně se často používají v postranním úseku při větších defektech zubu.

Amalgámové plomby
Bílé plomby

Výměna starých amalgámových plomb

Staré amalgámové plomby nevypadají esteticky dobře. Mají šedou (někdy i černou) barvu a u některých klientů vyvolávají pocit nepohodlí a nejistoty. Navíc pod starými plombami může opakovaně vzniknout zubní kaz, který lze spatřit jen v pozdních stádiích nemoci. Proto dnes většina klientů nejen odmítá nové amalgámové (černé) plomby, ale žádá i o výměnu stávajících.

Na klinice používáme moderní a kvalitní výplňové materiály. Svěřte se do rukou našich odborníků a předcházejte zákrokům v záchovné stomatologii efektivněji díky pravidelným preventivním prohlídkám u zubního lékaře.

Přijímáme nové klienty

 

Volejte: +420 222 266 200 nebo přes tlačítko "Rezervovat" níže

Stomatologickou kliniku Magic Smile najdete v Praze 2 na Karlově náměstí 292/15. Dostanete se k nám snadno MHD, mnoha tramvajovými spoji nebo Metrem linky B, stanice Karlovo náměstí. Vozidlo je možno odstavit v podzemních placených garážích v rámci budovy, kde klinika sídlí.

Děkujeme a těšíme se na Vaši návštěvu!

Objednání návštěvy on-line

*

*

*

*

Vyplněním a odesláním formuláře uděluji souhlas se zpracováním osobních údajů obsažených v tomto formuláři.